W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia jest coraz szybsze, mamy wiele obowiązków i spraw do załatwienia, zdarza się, że zapominamy o tym co najważniejsze – o relacjach rodzinnych. Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni i daje siłę. Dlatego ważne jest, by każdy człowiek wygospodarował w swoim życiu czas na budowanie relacji rodzinnych.

Rodzinne relacje wzmacniają m.in. wspólne posiłki, rozmowy, zainteresowania, zabawa, a także wspólne celebrowanie każdego dnia, tradycji, ważnych momentów. Ponad to, Centrum Dobrego Wychowania stworzyło grę „Prawdziwy Skarb”, w którą powinny zagrać rodziny chcące zadbać o swoje relacje.

„Prawdziwy skarb” ma na celu budowanie dobrych relacji rodzinnych opartych na siedmiu fundamentach: wspólne bycie ze sobą, wzajemne poznawanie się, wspólne zasady, więź małżeńska, wzajemna miłość w czynach, wspólny cel oraz prawdziwy skarb.

Pierwszym, a zarazem najważniejszym, fundamentem dobrych relacji rodzinnych jest wspólne bycie ze sobą. W gąszczu codziennych spraw często brakuje nam czasu na chwilę zwykłej rozmowy, powiedzenie innemu członkowi rodziny czegoś miłego, wspólne obejrzenie filmu, itp. Czas spędzony z małżonkiem, dziećmi lub rodzicami to bezcenne chwile, o które warto zabiegać i wcale nie trzeba ich specjalnie organizować: wystarczy być.

O drugim fundamencie – wzajemnym poznawaniu się – często zapominamy. Z członkami naszej rodziny znamy się od lat, często nawet od urodzenia, ale czy na pewno ich znamy? Czy wiemy o czym marzą, jakie prezenty chcieliby dostać, co uważają za swoje życiowe sukcesy i porażki? Zapewne nie znamy odpowiedzi na wszystkie te pytania, a przecież spędzamy ze sobą tak dużo czasu.

Każda dobrze zorganizowana grupa powinna mieć wspólne zasady, o czym mówi trzeci fundament. W naszych rodzinach panuje wiele zasad: niektóre są oczywiste, a z niektórych z nich nawet czasami nie zdajemy sobie sprawy – obowiązują ale nie są wypowiedziane. Czasami bywa też tak, że niektóre obszary naszego wspólnego życia są nieuregulowane, a przecież może warto byłoby ograniczyć oglądanie telewizji nawet jeśli pomyślałeś o tym dopiero po przeczytaniu tego zdania.

Pewnie niektórzy powiedzą, że więź małżeńska powinna być pierwszym fundamentem scalającym rodzinę. Tak na pewno jest, ale przecież nie da się zbudować tej więzi, kiedy dziewczyna i chłopak, potem narzeczony i narzeczona, a wreszcie mąż i żona, nie będą spędzać ze sobą czasu, nie poznają się i wreszcie nie będą żyć według wspólnych zasad. Oczywiście o tę więź należy dbać i ją rozwijać.

Wzajemna miłość okazywana w czynach to obowiązek, ale też przywilej każdego z nas. Kochać to znaczy żyć dla innych, pomagać, troszczyć się, zabiegać o dobro innych. Każdy z nas ma potrzebę nie tylko bycia kochanym, ale właśnie kochania innych i to kochania konkretnego, w konkretnych czynach.

Wspólny cel powinien zostać określony przez wszystkich członków rodziny. Czy kiedyś zastanawialiście się nad tym, czy Wasza rodzina ma jakiś cel? Czy tym celem jest tylko wzajemne zaspokajanie potrzeb? Czy może jest coś więcej? Coś czego sam nie jesteś w stanie zrobić?

Ostatni fundament, który rodzina buduje w opisywanej grze to Prawdziwy Skarb. Żeby zrozumieć czym jest Prawdziwy Skarb, trzeba przejść grę. Przechodząc grę rodzina wykonuje 28 powiązanych ze sobą zadań: od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Kiedy razem wykonacie te zadania na pewno znajdziecie Prawdziwy Skarb. Kochani Rodzice i Dzieci – oceńcie sami grę „Prawdziwy Skarb”!